İŞ VE YAŞAM

Okula Dönüş Öncesinde Çalışanlara Verilebilecek Yan Haklar

Okula dönüş çoğu ebeveyn için aile hayatının rutin bir programda seyredeceğinin habercisi olarak kısmi bir rahatlama getirse de aynı zamanda iş-yaşam dengesini zorlayıcı unsurları da beraberinde getiriyor. Üstelik dengeleri alt üst eden etkenler sadece veli toplantısı ya da çocuğun etkinlik ve etüt saatleriyle sınırlı kalmıyor. Bu süreçte ebeveynleri kırtasiye, ayakkabı, giyim masrafları gibi ek harcamalar da bekliyor.

Hal böyleyken okulların açılmasına sayılı günler kala şirketlerin İnsan Kaynakları (İK) departmanlarında okula dönüş öncesinde çalışanlara verilebilecek yan haklar ile ilgili çalışmalar hızla sürüyor. Sizler de çalışanlarınızı bu süreçte bir nebze de olsun rahatlatmak isterseniz işte okula dönüş öncesinde sunabileceğiz yan haklardan bazıları:

Giyim yardımı

Gelişim çağında olmaları nedeniyle özellikle ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin giyim masrafları oldukça fazla oluyor. Büyümenin en hızlı olduğu bu yaşlarda değişen beden ölçüleri ve ayakkabı numaralarıyla birlikte okul kıyafetlerinin de sil baştan yenilenmesi gerekebiliyor. Bu noktada şirketler ayni yardım statüsünde olan giyim yardımlarıyla çalışanlarına destek oluyor.

Kırtasiye yardımı

Şu anda kitaplar her ne kadar devlet tarafından verilse de defterden kaleme, kalemtıraştan silgiye, boyadan fırçaya, çantadan su matarasına kadar çok sayıda kırtasiye malzemesini ise ebeveynlerin alması gerekiyor. Hepsi üst üste toplandığında ciddi bir tutara karşılık gelen bu harcamalar özelinde şirketler çalışanlarını kırtasiye yardımlarıyla destekleyebiliyor.

Teknoloji yardımları

Bugünün dünyasında teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi olduğu gibi eğitim-öğretim sürecinin de temel parçası. Günümüzde çocuklar ödevlerini/araştırmalarını ağırlıklı olarak tablet ve bilgisayardan yaparken, online dersler için de yine bu ekipmanlara sahip olmaları gerekiyor. Günümüzde şirketler indirim kuponları ya da hediye kartları ile çalışanların çocuklarının ihtiyaç duyabileceği teknolojik donanımı almalarına destek oluyor.

Online eğitim platformları yardımı

Pandeminin ardından eğitimler online’a hızla taşınırken, ebeveynler de çocukları için bu eğitimlere yoğun ilgi gösteriyor. Yabancı dilden bilgisayar eğitimine, matematikten Türkçe’ye kadar tüm müfredat dersleri özelinde derslere erişim artık bir tık ötedeyken, pek çok şirket çalışanlarına anlaşmalı olduğu kurumlar özelinde indirimler sunuyor. Buna ek olarak online eğitimler için çalışanlarına kod ve üyelik desteği sunan şirketlerin sayısı da giderek artıyor.

Burs imkânları

Son olarak şirketler belirli kriterler çerçevesinde çalışanlarının çocuklarına burs imkânları da sunabiliyor. Bu kriterler kimi zaman çalışanın gelir durumuna göre belirlenirken, kimi zaman ise yaş grubu ya da başarı gibi faktörler de bursun kapsamını belirlemede rol oynayabiliyor. Söz konusu bu yardımlar çalışanın şirkete bağlılığını artırdığı gibi ekiplerin de işe daha konsantre bir şekilde odaklanmasını sağlıyor.

Sizler de okula dönüş öncesinde çalışanlarınızın omzundaki stresi ve yükü biraz hafifletmek isterseniz, ödüllendirme sistemleri alanında sunduğumuz geniş ürün ve çözüm yelpazemizi aktarmak için Momento Dünyası’na bekleriz. Bir tık uzağınızdayız. 😊

Momento Hakkında

Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento, 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına teşekkür etmesine aracılık ediyor.

10 yılda 500 şirket, 550 bin çalışanını mutlu etmek için Momento'yu tercih etti.

Daha fazla bilgi
Takipte Kalın
Son Paylaşımlar
Bizimle İletişime Geçin
Her türlü sorunuz ve sorununuzda Momento sizin için hazır!.