İŞ VE YAŞAM

Esnek Yan Hak Nedir? Esnek Yan Hakların Faydaları

Hibrit çalışmanın yaygınlaştığı, yeteneklere erişimde ülke, şehir gibi sınırların kalktığı günümüzde esnek yan haklar şirketleri rakiplerinden ayıran en temel unsurlardan biri olarak öne çıkıyor. Tercih edilen bir şirket haline gelmek ve mevcut çalışanların motivasyon ve bağlılığını artırma noktasında son derece önemli olan esnek yan hakların neler olacağının belirlenmesi kadar bu uygulamaların teknolojiyle harmanlanması ve çalışanlara kişiselleştirilmiş bir fayda sunması da önem taşıyor. Dönüşen iş yaşamında sağlıklı bir strateji belirlemek için esnek yan hakları belirli başlıklar altında ele alacak olursak;

Esnek Yan Hak Nedir?

Esnek yan hak uygulamaları; çalışanların performansına ve bireysel ihtiyaçlarına göre kapsamları şirketler tarafından belirlenen maaş dışı ek faydaları içerir. Esnek yan haklar her şeyin dijitalleştiği günümüzde sağlık sigortası gibi yasalarca zorunlu tutulan hakların dışında kalan yemekten giyime, yakıttan ulaşıma pek çok alanda belirlenen limitler dahilinde çalışanların özgürce alışveriş yapmasına imkân sunan bir hediye kartı ya da dijital kod olabildiği gibi aynı zamanda dijital erzak yardımı, başarı ödülleri, kişisel gelişim eğitim ödenekleri, spor üyelikleri, çeşitli sigorta hizmetleri, ücretli tatil/izin vb çok sayıda uygulamayı kapsar.

Esnek Yan Hakların Avantajları Nelerdir?

Esnek yan haklar hem işverenler hem de çalışanlar için çeşitli faydalar sağlar. En temelde ekonomik bir etkiye/katkıya sahip olan esnek yan haklar buna ek olarak çalışan bağlılığını, motivasyonunu ve refahını artırarak olumlu bir sosyal etki de yaratır.

1. Şirketler için avantajlar

· Yetenek çekme ve elde tutma: Çalışanlarına esnek yan hak planı sunan şirketler, mevcut çalışanların motivasyonunu artırarak elde tutmanın yanı sıra potansiyel adaylar için de daha çekici olacaktır.

· Bağlılık ve üretkenlik: Esnek yan haklar sayesinde çalışanlar genellikle kendilerini daha değerli hissederken refah duyguları da artacaktır. Bu da çalışan bağlılığı üzerinden olumlu bir etki yaratacak ve paralelinde üretkenliklerine de katkı sunacaktır.

· Maliyet avantajı: Esnek yan haklar şirketlere çeşitli maliyet avantajları sağlarken, çalışanlar da bordro bütçesini artırmak zorunda kalmadan daha fazla refaha ulaşacaktır.

· Markanın gelişimine katkı: Giderek daha fazla profesyonel ayrıcalıklar tanımak şirketin rakipleri arasından sıyrılmasının önünü açacak ve marja imajını da iyileştirecektir.

2. Çalışanlar için avantajlar

· Aratan tasarruf: Çalışanlar, şirketlerin kendilerine sağladığı avantajlar yoluyla mevcut harcamalarını azaltabilir. Böylece çalışanlar daha fazla tasarruf edebilecek, tasarruflarını birikime dönüştürebilecektir.

· Tercih hakkı: Çalışan kimi şirketlerde maaş ve esnek yan hak kombinasyonunu seçebileceği gibi sunulan esnek haklar özelinde de yine kendi ihtiyaçlarına yönelik harcamalar yapabilecektir.

Esnek yan haklara örnekler

Esnek yan haklara dahil edilebilecek çok sayıda ürün ve hizmet mevcuttur. Bu geniş seçenekler arasından seçim yapmak ise şirkete kalır. Tabii bu noktada çalışanların bireysel olarak ihtiyaç ve beklentilerinin göz önünde bulundurulması önem taşır.

· Hediye çekleri/kartları: Uzun süredir kurumlar tarafından çalışanlarına sunulan hediye çekleri en klasik örneklerden biridir. Bu geçmiş yıllarda çoğunlukla kurumun belirlediği markada belirli limitlerle yapılabilecek alışverişi içerirken, günümüzde dijtal kodlar sayesinde çalışanlara çeşitli markalardan özgürce alışveriş yapma imkânı da sunar.

· Özel sağlık sigortası: Yasalar gereği genel sağlık sigortasının şirket tarafından zorunlu yapılması gerekir. Bunun dışında esnek yan hak özelinde sunulabilen özel sağlık sigortası sayesinde çalışanlar ya da kapsama dahil edildiyse ailesi özel hastanelerden ücretsiz ya da indirimli olarak yararlanabilir.

· Erzak yardımı: Esnek yan hak kapsamına alınabilecek bir diğer başlık ise erzak yardımlarıdır. Tüm çalışanlara özel günler öncesinde verilen bu yardım ya da paketler de artık dijitalleşti. Bu sayede çalışanlar ihtiyacı olan ürünlere binlerce marka seçeneğiyle ulaşabiliyor.

· Spor salonu üyeliği: Çalışanların spor ve dinlenme tesislerine erişimini sağlayarak sağlıklı bir yaşam sürmelerine teşvik etmek de esnek yan hak kapsamına alınabilecek bir başka başlığı oluşturur. İş gücünün sağlıklı kalması motivasyonun artmasına da kaktı sunar.

Momento olarak bizler de 10 yılı aşkın süredir sunduğumuz dijital çözümlerle şirketlerin hediye çeki veya erzak kolisi gönderimi gibi operasyonel işlerle uğraşmasına son veriyoruz. Şirketler, Troy veya Mastercard logolu ön ödemeli kart çözümümüz Momento Kart ve Dijital Erzak uygulamamızı esnek yan hak kapsamında çalışanlarına sunabilirken, çalışanlar ise gıdadan çocuk giyimine, teknolojiden yapı marketlere toplam 30 bini aşkın üye işyerinde şirketler tarafından belirlenen limitler dahilinde alışveriş yapabiliyor.

Momento Hakkında

Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento, 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına teşekkür etmesine aracılık ediyor.

10 yılda 500 şirket, 550 bin çalışanını mutlu etmek için Momento'yu tercih etti.

Daha fazla bilgi
Takipte Kalın
Son Paylaşımlar
Bizimle İletişime Geçin
Her türlü sorunuz ve sorununuzda Momento sizin için hazır!.