İŞ VE YAŞAM

Esnek ödüller çalışan bağlılığında nasıl bir rol oynuyor?

Hibrit çalışma, çalışan ödüllendirme sistemlerine olan ilgiyi yeniden alevlendirdi. Ödüllendirme sistemlerinin başarılı bir şekilde uygulanması yalnızca mevcut yetenekleri elde tutma noktasında değil, aynı zamanda yeni yetenekleri çekme noktasında da önemli bir etken olarak öne çıkıyor. “Büyük İstifa” dalgasının devam ettiği süreçte yetenek savaşları sürerken, pek çok şirket daha kapsayıcı ve kişiselleştirilmiş ödülleri hızla devreye almak için büyük çaba sarf ediyor.

Esneklik çalışan bağlılığının anahtarı

Esneklik tam da bu noktada çalışan bağlılığını artırmanın anahtarı haline geldi. Yapılan araştırmalara göre çoğu çalışan esnek bir çalışma ortamı sağlanmazsa mevcut iş yerinden ayrılmaya hazır olduğunu ifade ediyor. Dolayısıyla günümüzde ortaya çıkan çalışan beklentilerinin aktif olarak dinlenmesi ve sunulan çözümlerin beklentilere yanıt vermesi büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda ekiplerin evden çalışma sürecini destekleyen ekipmanlar, dijital iletişim araçları, hibrit programlar gibi pek çok konu şirketlerin İnsan Kaynakları (İK) departmanlarının odak noktası haline geldi. Peki esnek ödüller uygulanmadan önce nelere dikkat edilmeli?

Güçlü bir kurum kültürü şart

Esnek ödüllendirme sisteminin başarılı bir şekilde uygulanması kuşkusuz çeşitli hususlara bağlıdır. Öncelikle şirketlerin güçlü bir kurum kültürüne ve değerlerine sahip olması gerekir. Karşılıklı ve güçlü bir güven ilişkisi, esnekliği destekleyen politikaları hızlı bir şekilde hayata geçirmeyi de beraberinde getirir.

Yakın takip, sürekli etkileşim

Sunulan esnek ödüller, belirli periyotlarda yeniden gözden geçirilip değerlendirilmelidir. Bu durum çalışanların beklentilerinin daha iyi anlaşılmasına ve sunulan çözümlerin daha etkili olmasına fırsat tanır. İK profesyonellerinin sorular, duyuru ve süreç yönetimi için ek sorumluluklar üstlenmesi gerekir. Bu noktada şirketler; esnek yan hakları nasıl finanse edeceklerini kısa, orta ve uzun vadeli olarak en sağlıklı şekilde planlamalıdır. İK yöneticileri tüm bu süreç yönetimini üstlenebileceği gibi bu hizmeti dış kaynaklardan alıp, söz konusu faaliyetlerin takibini yapabilir. Nihai hedef çalışanların beklentisi doğrultusunda hareket etmek olduğu için şirketler tarafından sunulan ödül ve teşviklerin çeşitliliği çalışanlara hangi sıklıkta temas edilmesi gerektiği noktasında da belirleyicidir. Çalışanların bilgi, beceri, deneyim, yetenek ve verimlilikleri olumlu bir esnek ödül deneyimi için tanımlayıcı unsurlardır.

Dijital uygulamalar işin olmazsa olmazı

Son olarak; şirketler zaman, para ve kaynaklara yapılan yüksek yatırımlar nedeniyle, genellikle dijital uygulamayı tercih etmekten kaçınır. Oysaki esnek ödül işleyişinde dijital uygulama alt yapısının olmasının yanında, veri yönetimi ve güvenilir bir bilgi teknolojileri altyapısına sahip olmak da son derece önemlidir. Kalite standartlarını sistematik olarak garanti altına almak için en kapsamlı veri yönetim süreci uygulanmalıdır. Bu ön koşul, çalışanlarla üst düzeyde güveni sürdürmek için çok önemlidir.

Momento olarak bizler de 10 yılı aşkın süredir sunduğumuz dijital çözümlerimizle 650’nin üzerinde şirketin 500 bini aşkın çalışanına teşekkür etmesine aracılık ediyoruz. Esnek ödüllendirme sistemlerine ilginin yoğun olduğu bu dönemde şirketlerin çalışanlarına kişiselleştirilmiş ödüllerle daha yakın olmasının önünü açıyoruz.

Sizler de çalışanlarınıza esnek çözümler sunmak isterseniz, bizlere ulaşabilirsiniz.

Momento Hakkında

Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento, 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına teşekkür etmesine aracılık ediyor.

10 yılda 500 şirket, 550 bin çalışanını mutlu etmek için Momento'yu tercih etti.

Daha fazla bilgi
Takipte Kalın
Son Paylaşımlar
Bizimle İletişime Geçin
Her türlü sorunuz ve sorununuzda Momento sizin için hazır!.