İŞ VE YAŞAM

Ödül sistemlerinin yetenekleri elde tutma üzerindeki etkisi

Çalışan devir hızının yüksek olması maliyetli olduğu kadar, mevcut yetenekleri elde tutmayı da zorlaştıran bir unsurdur. Ayrıca, şirket performansı üzerinde önemli ölçüde olumsuz bir etki yaratabilir. Bu nedenle İK profesyonellerinin yüzde 50’ye yakını en büyük iş gücü yönetim zorluğunu ‘mevcut yetenekleri elde tutmak’ olarak işaret ediyor.

Yapılan araştırmalar ödüllendirme sistemlerinin hem mevcut yetenekleri elde tutma noktasında hem de yeni yetenekleri çekme noktasında etkili bir yol olduğunu gösteriyor. Araştırmalara göre çalışanların yüzde 75’e yakını iş yeri tercihlerinde takdir ve ödüllendirme sistemlerinin belirleyici bir unsur olduğunu ifade ediyor. Ödüllendirme sistemlerinin çalışanın elde tutulması üzerinde önemli bir etkisi olmasının temel nedenlerine bakacak olursak;

Motivasyon, mutluluk ve bağlılık

Aldıkları ödül ve takdirler, çalışanları performanslarını daha da iyileştirmeye teşvik eder. Şirket ve yöneticileri tarafından kendilerine verilen değer olarak görülen bu ödül ve teşvikler çalışan bağlılığını, mutluluğunu ve motivasyonunu da artırır. Mutlu ve memnun çalışanların ise başka yerlerde iş arayış olasılıkları daha azdır.

Olumlu bir çalışma kültürü

Çalışanlar iş yerinde kendilerini mutlu ve tatmin hissettiklerinde daha olumlu bir çalışma ortamı geliştirme eğilimi gösterirler. Bu da karşılıklı güven ve anlayışı temel alan keyifli ve eğlenceli bir çalışma kültürü oluşturmaya yardımcı olur. Kurulan ekip bağı sayesinde çalışanlar başka bir kuruluşta işe başlamaya daha az ihtiyaç duyar. Ödül sistemleri ayrıca, ekipler arasında sağlıklı rekabete dayalı pozitif bir çalışma kültürü de oluşturur.

Daha sağlıklı ilişkiler

Çalışanların bir kurumdan ayrılmalarının en önemli nedenlerinden biri, yöneticileriyle ya da ekip arkadaşlarıyla olan zayıf bağlarıdır. Çalışanlar başarıları ya da bir çabaları için tanınıp ödüllendirildiğinde ise yöneticilerinin desteğinden ve takdirinden emin olur. Böylece bir yandan karşılıklı anlayış ve güven duygusu oluşurken, diğer yandan yöneticiler çalışanların yeteneklerini ve üretkenliklerini daha etkin bir şekilde kullanabilirler.

Müşteri Memnuniyeti

Çalışanlar kuruluşların marka elçileri olarak kabul edilir ve daha fazla müşteri çekmeye yardımcı olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki çalışanlar, çabaları takdir edildiğinde müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik daha fazla çaba gösterme eğilimindedir. Çalışan ödüllendirme sistemleri çalışan motivasyonunu artırırken, müşterilerin çalışanlarla paylaştığı güvenin perçinlenmesine katkı sağlar. Bu da şirketin büyümesi üzerinde doğrudan etki yaratır.

Özetle; maaşın yanı sıra şirketler tarafından çalışanlara sunulan finansal avantajlar ve esnek yan haklar hem mevcut yetenekleri korumada hem de üst düzey yetenekleri çekmede şirketler için hayati bir rol oynar. Sağlıklı bir çalışan ödüllendirme sistemi oluşturmak ve belirli aralıklarla bu programları geliştirmek ise etkin bir tanıma ve yenilikçi çözümler gerektirir.

Tam da bu noktada Momento olarak çalışan ödüllendirme sistemlerindeki 10 yılı aşkın tecrübemizin yanı sıra geliştirdiğimiz yenilikçi çözümlerimizle çalışan bağlılığını ve motivasyonunu artırmaya büyük katkı sunuyoruz.

Mutlu çalışanın başarılı şirketlerin omurgası olduğu bilincinden hareketle ihtiyaca yönelik en etkili ödül ve teşvik sistemini sizlerle birlikte tasarlıyoruz. Sizler de çözümlerimizden haberdar olmak isterseniz, linkten bizlere ulaşabilirsiniz.

Momento Hakkında

Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento, 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına teşekkür etmesine aracılık ediyor.

10 yılda 500 şirket, 550 bin çalışanını mutlu etmek için Momento'yu tercih etti.

Daha fazla bilgi
Takipte Kalın
Son Paylaşımlar
Bizimle İletişime Geçin
Her türlü sorunuz ve sorununuzda Momento sizin için hazır!.