İŞ VE YAŞAM

Çalışan motivasyonu için gerekli 4 ödül sistemi

Küresel salgın çalışma şeklimizi tamamen altüst ederken, en iyi şekilde düşünülmüş stratejik planları bile gölgeledi. Uzaktan çalışma iş hayatının önemli bir parçası haline gelirken, dünya genelinde pek çok şirket hem devam eden belirsizliklerle karşı karşıya kalan çalışanlarının sağlığını ve refahını korumak hem de çalışan motivasyonunu ve bağlılığını artırmak için yeni yaklaşımlar benimsemeye başladı.

Bu noktada ödül sistemleri ekip moralini artırmanın yanında çalışanları daha çok üretmeye teşvik etmede ve yetenekleri elde tutmada en etkili yollardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu ödül parasal olabildiği gibi daha verimli çalışan bir ekip oluşturmaya yardımcı olabilecek farklı teşvik türleri de bulunuyor. Çalışan motivasyonunun artmasına katkı sağlayacak 4 farklı ödül sistemine göz atacak olursak;

Parasal ödül sistemleri

Parasal ödül sistemleri çalışanın performansına göre ödemeler ile çalışanlara farklı çıkarlar sağlamayı kapsıyor. En yaygın parasal ödül sistemi türü, yıllık veya altı aylık bonuslar olarak göze çarpıyor. Performans ve üretkenlik anlamında çalışanlar arasında sağlıklı bir rekabet ortamı yaratmak için yıl ortasında ve yıl sonu teşvikleri vermek harika yönelim olarak görülüyor. Bunun yanında kâr paylaşımları ve hisse senedi seçenekleri de yine çalışan motivasyonunu artırmada önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Pek çok sektörde, çalışan üretkenliğini en üst seviyeye çekmede parasal teşvikler yeterli olarak görülüyor.

Parasal olmayan ödül sistemleri

Oysaki parasal teşviklerin dışında çalışanın başarısının takdir edilmesi gibi parasal olmayan ödül sistemleri de bireyleri tatmin etme noktasında oldukça etkili bir yöntem. Parasal olmayan bir ödül sistemi, çoğunlukla "en iyi performans gösteren" veya "ayın çalışanı" sertifikası gibi araçlarla hayata geçiriliyor. Dikkate alınabilecek diğer parasal olmayan ödül türleri ise doğum günü izni, regl izni gibi ekstra izinlerin yanında esnek çalışma saatleri, spor salonu üyeliği gibi maddi değeri olmayan ancak çalışanın refahını artıracak yöntemler olarak karşımıza çıkıyor.

Çalışan destek programları

Öte yandan parasal ve parasal olmayan ödül sistemlerinin dışında çalışanların sağlığını destekleyerek bireylerin daha sağlıklı bir iş-yaşam dengesi kurmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanan çalışan destek programları da şirketler tarafından günümüzde yoğun olarak uygulanıyor. Bu uygulamalarda kimi zaman şirketler fitness üyelikleri gibi sağlıkla ilgili konularda bir iş ortağı ile ilerleyip, çalışanlara kurumsal indirimler sunuyor. Aynı zamanda çalışan destek programları, sadece iş hayatında değil çalışanların evdeki sorumluluklarını destekleme noktasında da harika bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Bu çerçevede çalışan destek programları; iş stresi, aile sorunları ve kaygı ile başa çıkma gibi konularda çalışanlara yönelik bilgilendirme ve danışmanlık hizmetlerini kapsayabiliyor. Böylece çalışanların iş-yaşam dengelerini sağlamaları kolaylaşırken, çalışanlar işte daha iyi bir performans sergileyebildiği gibi bu uygulama çalışanların şirketlerine daha çok katma değer sağlamalarına da destek oluyor.

Çalışan tanıma programları

Yapılan araştırmalar, şirkete katkıları ve başarıları takdir edilen çalışanların daha olumlu işyeri tutumlarına ve daha çok çalışma eğilimine sahip olduklarını gösteriyor. Çalışanların tanınması, sözlü bir övgü kadar basit olabildiği gibi bir ödül töreni kadar resmi de olabiliyor. Çalışan takdirinin türüne bağlı olarak, verilen ödüller günlük, haftalık veya aylık olarak ya da yıl sonunda dağıtılabiliyor. Yukarıda aktardığımız diğer 3 ödül sisteminde görüldüğü üzere, çalışan tanıma programları da daha üretken ve olumlu bir çalışma ortamı yaratmaya yardımcı olmanın yanı sıra hem işverene hem yöneticiye hem de çalışana fayda sağlıyor.

Tam da bu noktada bizler de Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento olarak 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına “teşekkür” etmesine aracılık ediyoruz. 10 yılda 500 şirket, 500 bin çalışanını mutlu etmek için Momento’yu tercih etti.

Eğer çalışanlarınıza “teşekkür” etmek isterseniz, sizleri mutlaka Momento Dünyası’na bekliyoruz. 😊

Momento Hakkında

Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento, 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına teşekkür etmesine aracılık ediyor.

10 yılda 500 şirket, 550 bin çalışanını mutlu etmek için Momento'yu tercih etti.

Daha fazla bilgi
Takipte Kalın
Son Paylaşımlar
Bizimle İletişime Geçin
Her türlü sorunuz ve sorununuzda Momento sizin için hazır!.