BAŞARI HİKAYELERİ

5 temel adımda ekip performansı nasıl artırılır?

Şirketlerin başarısını etkileyen faktörlerin başında kuşkusuz çalışanları geliyor. Çalışanların işyerindeki günlük performansı şirketlerin geleceği için kritik rol oynarken, belirli dönemlerde iş-özel yaşam dengesinin korunamamasından kaynaklı olarak iş performansında düşüşler yaşanabiliyor. Dolayısıyla şirket yöneticilerinin, çalışanların motivasyonunu olumlu yönde etkileyecek belirli strateji ve uygulamalar hayata geçirmesi gerekiyor. Bu kapsamda, ekip performansını artırmanın yanında kurum kültürünün geliştirilmesine de katkı sağlayan 5 temel adımı şu şekilde sıralayabiliriz:

Olumlu bir kurum kültürü yaratın
Şirket içerisinde olumlu bir atmosferin olması; çalışan motivasyonunu, performansını ve katılımını büyük oranda etkiliyor. Bu bağlamda, ekiplerin çalışma isteğini artırmak ve her gün ofise severek gelmesini sağlamak adına konforlu ve ilham veren bir ofis dizaynı yaratmanın yanında onların fikirlerine değer verdiğinizi göstermek gerekiyor. Bu noktada, iyileştirilmesi gereken konular hakkında çalışanlardan bilgi toplayarak iş performansını etkileyen noktaları belirlemek ve bu bilgiler ışığında belli başlı aksiyonlar almak onların işe daha fazla odaklanmasını sağlamanın yanında verimliliği artıyor. Böylece, iş birliğine dayalı ve yüksek performanslı bir kurum kültürü elde ediliyor.

Düzenli olarak geri bildirim sağlayın
Etkili bir geri bildirim kültürünün oluşturulması çalışan memnuniyeti ve bağlılığı kadar iş performansının da artırılmasına katkı sağlıyor. Bu bağlamda, düzenli bir şekilde gerçekleştirilecek çalışan memnuniyet anketleri ya da 360 derece değerlendirme yöntemleriyle geri bildirimlerin yapılması çalışanların başarılarını fark etmesini sağlamanın yanında ekip performansına yönelik iyileştirme çözümlerinin belirlenmesine destek oluyor. Öte yandan, çalışanların düşüncelerini ve önerilerini paylaşabildiği bir iş ortamı da onların daha rahat olmalarına yardımcı olarak daha fazla katılım sağlamalarının yolunu açıyor.

Objektif ve şeffaf hedefler belirleyin
Büyüklüğü ne olursa olsun şirketlerin belirlediği hedeflerin gerçekçi olması büyük önem taşıyor. Bu kapsamda, hedef belirleme sürecinde kurum içi işleyişin, çalışanların ve şirket kültürünün göz önünde bulundurulması gerekiyor. Gerçekçi olmayan hedefler, çalışanların stres seviyelerini yükseltip tükenmişlik sendromuna sebep olurken, hedeflerin çok kolay olması da motivasyon düşüklüğünü beraberinde getirebiliyor. Dolayısıyla, hedefleri belirlerken dengeyi doğru kurmak iş performansının artmasına destek oluyor. Ayrıca, belirlenen hedefler tüm departman ve çalışanlar ile ilişkili olduğu için şeffaflıkla paylaşılması büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda, ekipler arasındaki iş birliğini, verimliliği ve bağlılığı yükselterek çalışan performansını artıran OKR yönteminden faydalanmak akılcı bir tercih oluyor.

Ekip aktiviteleri düzenleyin
Çalışanlar arasındaki iletişimi kuvvetli tutmak adına düzenlenecek etkinlikler ve organizasyonlar ekip motivasyonunu ve performansını kuşkusuz artırıyor. Bu kapsamda, şirketlerin belirli plan ve programlar dahilinde çalışanlarla beraber eğlenceli vakit geçirilebileceği aktivitelere yer vermesi gerekiyor. Örneğin; tüm ekibin yer alacağı bir doğum günü kutlaması veya yemek organizasyonunun yanı sıra oyun ve turnuva gibi çeşitli aktiviteler düzenlemek ekip üyelerine bir nefes alma olanağı tanıyor ve çalışanların işe döndükten sonra daha motive şekilde çalışmalarını destekliyor.

Ödüllendirmeyi unutmayın
Yapılan araştırmalara göre çalışanlarını ödüllendiren şirketlerde verimliliğin daha yüksek olduğu, çalışanlarının ise daha mutlu olduğu gözleniyor. Bu da bizlere çalışan ödüllendirme sistemlerinin firmalar için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, iş performansını ve çalışanların işe olan bağlılığını güçlendirmek için şirketlerin iç iletişim ağına bir ödüllendirme sistemi entegre etmesi gerekiyor. Burada şirket yöneticilerinin dikkat etmesi gereken nokta; verilen ödüllerin herkese açık olup, bu sistemin tüm çalışanlara eşitlikle uygulanması. Bu yöntemle firmalar, çalışan motivasyonunu yükseltmenin yanında iş performansını büyük oranda artırabiliyor.

Sonuç olarak, şirketinizdeki ekiplerin motivasyonunu ve iş performansını artırmak için uygulayabileceğiniz belirli strateji ve yöntemler bulunuyor. Ancak unutulmamalıdır ki, iş performansını artırmanın temel taşı şirket yöneticilerinin çalışanlara karşı davranış ve tutumlarıdır. Dolayısıyla, çalışanlarla empati kurmayı bilmek ve her adımda onlarla yakından ilgilenmek tüm bu yöntemlerin başında geliyor. İş performansı artırma stratejilerini doğru bir biçimde belirlemek şüphesiz firmalara uzun vadede büyük başarılar kazandırıyor.

Bu noktada, Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento olarak bizler de 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına, bayilerine ve müşterilerine teşekkür etmesine aracılık ediyor, ödüllendirme ve sadakat projelerinde ihtiyaç duyulan etkin ve pratik çözümleri sunuyoruz.

Sizler de çalışanlarınızı mutlu edip iş performansını artıracak çözümlerimizi linkten inceleyerek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Momento Hakkında

Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento, 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına teşekkür etmesine aracılık ediyor.

10 yılda 500 şirket, 550 bin çalışanını mutlu etmek için Momento'yu tercih etti.

Daha fazla bilgi
Takipte Kalın
Son Paylaşımlar
Bizimle İletişime Geçin
Her türlü sorunuz ve sorununuzda Momento sizin için hazır!.