İŞ VE YAŞAM

Uzaktan çalışma sürecinde öne çıkan ödül ve teşvikler

Kuşkusuz hepimiz çabalarımızın övgü dolu bir söz, el yazısıyla yazılmış bir not ya da küçük bir hediye ile taçlandırılmasından mutlu oluruz. Bu motivasyonumuzu artırdığı gibi söz konusu iş her ne zorlukta olursa olsun bizleri onu en iyi şekilde yapmaya, üretmeye, geliştirmeye teşvik eder.


Yapılan araştırmalar da bunu doğrular nitelikte. Araştırmalara göre çalışanların yüzde 80’e yakını yöneticileri ve ekipleri tarafından tanınmanın kendilerini daha istekle çalışmaya ittiğini ifade ederken, aynı zamanda daha üretken ve değişimle başa çıkma noktasında daha donanımlı hale getirdiğini söylüyor.


Hal böyleyken, çok sayıda şirketin uzaktan çalışmayı iş hayatına entegre etmesiyle yüz yüze etkileşimin azaldığı günümüzde çalışanları ödüllendirmenin önemi daha da artıyor. İnsan Kaynakları (İK) profesyonellerine ise ödüllendirme sistemlerinde yeni nesil çözümler geliştirmek için büyük iş düşüyor. Eğer siz de böylesi bir arayış içindeyseniz işte uzaktaki ekiplerin üretkenliklerinin ve motivasyonun artmasına yardımcı olacak 4 öneri:


Dijital ödüller

Teknolojinin gelişmesiyle dijitalleşme büyük bir ivme kazanırken, artık neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı telefonumuzdan tek bir tıkla karşılayabiliyoruz. Bu nedenle çalışan ödüllendirme sistemlerinde de dijital ödüller mükemmel bir seçim olarak öne çıkıyor. Hediye kodu, hediye kartları ve abonelikler dijital olarak teşekkür etmenin kolay bir yolu olarak dikkat çekiyor. Hediye kuponları çalışanlara satın alabileceği çok geniş bir ürün yelpazesi sunarken, bu ödül sayesinde çalışanlar diledikleri ihtiyaçlarını özgürce ve anında karşılayabiliyor.


Ekipman desteği

Uzaktan çalışmada ekipler günün çoğunu evde ya da çalışmaya uygun bir alanda geçiriyor. Ekiplerin uzaktan çalışırken ihtiyaç duyabilecekleri ekipmanları sunmak ve çalışma alanlarının konforunu yükseltmek de karşılıklı bir kazan-kazan ilişkisi ortaya koyabiliyor. Dolayısıyla ekipman destekleriyle ekip üyelerinin üretkenliğini en üst seviyeye çıkarmasına yardımcı olurken, aynı zamanda kendilerine harika bir çalışma ortamı da sunabilirsiniz. Ekiplere sunulabilecek destekler arasında bilgisayar, donanım iyileştirmeleri, ayarlanabilir çalışma masası, ergonomik sandalye, kulaklık, kamera, şarj aletleri gibi donanım aksesuarları da öne çıkıyor.


Kişisel gelişim programları

Uzaktan çalışanları kendilerini geliştirme fırsatlarıyla ödüllendirmek ekibinizin geleceğini önemsediğinizin bir göstergesi olurken, özgüvenlerinin ve başarılarının artmasını da destekler. Kişisel gelişim ödülleri kimi zaman çevrimiçi kurslar olabileceği gibi fiziki kurslar, 1:1 mentorluk ve sertifika programları da tercihler arasında yer alabilir.


Kişiselleştirilmiş ödüller

Ekip üyelerine daha kişisel ödül önerileri getirmek de uzaktan çalışmada oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun içinse çalışanları yakından tanımak gerekir. Belirli dönemlerde yapacağınız anket çalışmalarıyla ekiplerinizi daha iyi tanıyabilir ve onların zevklerine ve tercihlerine yönelik kişiselleştirilmiş ödüller sunabilirsiniz. Bu, çeşitli markaların hediye kartları olabileceği gibi abonelikler de tercih edilebilir.


Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento olarak bizler de iş hayatının değişen ikliminde gelişmeleri yakından takip ederek, inovatif çözümlerimizle şirketlerin çalışanlarına teşekkür etmesine aracılık ediyoruz. Sizler de Momento Dünyası’na katılmak isterseniz, linkten bizlere ulaşabilirsiniz.

Momento Hakkında

Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento, 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına teşekkür etmesine aracılık ediyor.

10 yılda 500 şirket, 550 bin çalışanını mutlu etmek için Momento'yu tercih etti.

Daha fazla bilgi
Takipte Kalın
Son Paylaşımlar
Bizimle İletişime Geçin
Her türlü sorunuz ve sorununuzda Momento sizin için hazır!.