İŞ VE YAŞAM

Ödül sistemleri nasıl tasarlanmalı?

Teşvik ve ödül sistemleri kuşkusuz çalışan motivasyonunu, bağlılığını, üretkenliğini ve verimliliğini olumlu yönde etkiler. Ancak bu programlar kimi zaman çalışan performansı üzerinde istenilen şekilde işe yaramayabilir. Bu noktada çalışanların beklentilerini doğru bir şekilde anlamak büyük önem taşır.

Başarılı bir ödül sistemi ortaya koymak için işin en temelinde çalışanları yakından tanımak gerekir. Bazen ekiplere özerklik vermek bile tek başına motive etmek için yeterli olabilir. Bu nedenle ekibinizle etkileşimi artırmalı, ödülleri performansla doğru ve net bir şekilde ilişkilendirmeli ve çalışanlara değer verdiği ödüller sunmalısınız. Konuyu biraz daha derinlemesine ele almak isterseniz, işte çalışanlar için etkili bir ödül sistemi tasarlamak adına izleyebileceğiniz 3 adım:

PERFORMANS

İlk adım olarak performans beklentinizi netleştirin ve ekibinizin başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olduğundan emin olun. Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz?

Doğru kişileri işe almak
İlgili pozisyonlara yeterli bilgi ve beceriye sahip kişileri atamak, performansı en üst seviyeye taşır.

Eğitim
Ekipler görevleri yerine getirme konusunda ihtiyaç duyulan bilgiye sahip değilse bu boşlukları belirleyip, ilgili eğitim önerileri sunmak önemlidir.

Kaynak
Çalışanların görevlerini yerine getirmek için ihtiyaç duydukları tüm kaynaklara sahip olduğundan emin olunması gerekir.

Rol model & Mentorluk
Şirket içinde rol model olabilecek kişileri belirlemek kadar iş profesyonellerinden mentorluk hizmeti sunmak da ekibin daha başarılı performans sergilemesini sağlar.

HEDEFLER

Ekibin beklenen düzeyde performans gösterdiğinden emin olduktan sonraki adım ise ödüller için net bir performans seviyesi belirlemek ve bunu şeffaf bir şekilde paylaşmaktır.

Performansı ölçün
Belirli bir görev için yüksek performansın ne olduğunu tanımlayın. Neyi ölçeceğiniz netleştikten sonra performansların dönemsel izlendiği bir sistem kurun.

Farkındalık yaratın
Performans hedeflerini belirlemek tek başına yeterli değildir, ekibi de performans konuları ve hedefleri özelinde şeffaf bir şekilde bilgilendirin.

BEKLENTİLER

Performans ölçüm sistemi ortaya koyularak işin büyük kısmı tamamlanmış gibi görünse de ekibin sunduğunuz ödüllere değer verdiğinden de emin olmanız gerekir.

Çalışanları tanıyın
İster nakdî ister ayni ödüller olsun seçtiğiniz tüm ödül ve teşviklerin çalışanlarınız tarafından da değer gördüğünden emin olun. Bu noktada çalışanların da görüşlerini alın.

Ödülleri kişiselleştirin
Söz konusu ödüller ve teşvikler olduğunda tek tip ödül sistemleri herkes için uygun değildir. Dolayısıyla çalışanların ihtiyaçları ve zevkleri doğrultusunda kişiselleştirilmiş ödüller sunun.

Olumsuz sonuçlara dikkat edin
Tüm dikkatinize rağmen kimi zaman istemsizce çalışan motivasyonunu zedeleyecek ödüller seçmiş olabilirsiniz. Örneğin içine kapanık bir kişiyi alkışlar eşliğinde sahneye çıkarmak onu mutsuz edebilir. Olumsuz sonuç doğurabilecek ödülleri de göz önünde bulundurun.

Momento Hakkında

Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento, 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına teşekkür etmesine aracılık ediyor.

10 yılda 500 şirket, 550 bin çalışanını mutlu etmek için Momento'yu tercih etti.

Daha fazla bilgi
Takipte Kalın
Son Paylaşımlar
Bizimle İletişime Geçin
Her türlü sorunuz ve sorununuzda Momento sizin için hazır!.