İŞ VE YAŞAM

Çalışma Hayatında 5 Adımda Esneklik

COVID 19 salgını dünyayı kasıp kavurduğunda şirketler, iş sürekliliğini sağlarken çalışanlarını da güvende tutmak için evden çalışma politikalarını uygulamaya koydular. Dünyada toparlanmaya yönelik sinyallerin gelmesiyle birlikte ise pek çok şirket İnsan Kaynakları (İK) politikalarını işin değişen doğasını yansıtacak şekilde hızla uyarlamaya başladı. Esnek çalışmanın üretkenliği ve verimliliği artırdığının kanıtlanmasıyla şüphesiz şirketlerin çalışanlardan ofiste aralıksız 8 saat çalışma beklentileri geride kaldı.

Yapılan araştırmalar esnek çalışma seçenekleri sunulması durumunda çalışanların yaklaşık yüzde 80’inin şirketlerine daha fazla aidiyet duygusu hissedeceğine işaret ederken, iş arayanların yüzde 60’tan fazlasının da kendilerine esnek çalışma fırsatı sunan şirketleri tercih etme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Çalışana seçim özgürlüğü getiren bu yeni model iş hayatının birden çok noktasına “esneklik” getiriyor. Bu başlıkları tek tek inceleyecek olursak;

Esnek çalışma

Dijitalleşmenin hızlanması ve görüntülü konferans uygulamalarının kullanımının artmasıyla günümüzde sağlıklı bir internet bağlantısının olduğu her yer çalışma alanı olarak konumlanıyor. Çalışanlara zamandan ve mekândan bağımsız bir iş ortamı sunan hibrit çalışma giderek yaygınlaşırken, şirketlerin çoğu da çalışanlarının en az bir gün evden çalışması noktasında neredeyse hem fikir. Bazı şirketlerde uzaktan çalışma süresi haftada 2-3 güne çıkabilirken, bazıları ise ofise gelme tercihini tamamen çalışanlara bırakıyor.

Esnek ofisler

Geleneksel ofis yapıları artık geride kaldı. Esnek çalışmanın bir uzantısı olarak şirketler günümüzde uzun süreli sözleşmelerle ofis alanı kiralamak yerine büyüme ve küçülme kararlarında hızlı aksiyon alabilecekleri esnek ofis alanlarına yöneliyor. Şirketler yeni nesil ofis çözümlerini tercih ederek operasyonel maliyetlerini azaltırken, aynı zamanda zamandan da tasarruf sağlıyor. Buna ek olarak esnek ofis çözümleri yeni iş birliklerinin kapısını aralarken, çalışanların network’ünü genişletmesine katkı sağlıyor.

Esnek çalışma saatleri

Esnek çalışma programı standart olan 09.00-17.00 saatleri arsındaki çalışma saatlerine yeni bir soluk getiriyor. İş başlangıç ve bitiş saatleri bu yeni modelde iş gereksinimlerine, çalışanın özel tercihlerine veya ihtiyaçlarına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Örneğin 08.00-16.00 saatleri arasında daha verimli çalışabilen bir kişi çalışma saatlerini bu zaman dilimine göre planlamayı tercih ederken, bir diğer çalışanın ise tercihi 11.00-19.00 saatleri arasında çalışmak olabiliyor. Şirketlerin de yeni normalin ortaya koyduğu bu beklentilere kulak vermesi daha sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmak ve sunmak adına önem taşıyor.

Esnek giyim

Kuşkusuz salgın öncesinde şirketler kıyafet kurallarını gevşetmeye başlamıştı. Ancak pandemiyle birlikte dönüşen iş yaşamında ofisler giderek daha rahat hale geliyor. Salgın sürecinde evden çalışan bireyler rahatlığa ve çok yönlülüğe alışırken, iş modasının da bu eksende yeniden gözden geçirilmesi bekleniyor. “Silikon Vadisi şıklığı” olarak tanımlanan bu yeni kavramla birlikte gardıroplarda günlük, sade, rahat ve şık parçaların ağırlığının artmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Esnek ödüller

Son olarak hibrit çalışmanın hayatımıza girmesiyle birlikte çalışan motivasyonunu ve bağlılığını artırmada çalışan ödüllendirme sistemleri tercih olmaktan çıkıp, iş hayatının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Geleneksel ödüllendirme sistemlerindeki standart hediyeler ise yerini çalışanların kendi zevk ve tercihlerine göre seçim yapabileceği dijital ödüllere bırakıyor.

Siz de iş hayatına “esnekliğin” yön verdiği yeni normalde çalışanlarınıza esnek/dijital ödüller sunmak isterseniz; gıdadan giyime, elektronikten yapı markete, kayaktan takı tasarımına birbirinden farklı seçeneklerin yer aldığı Momento Dünyası’na bekliyoruz. 😊

Momento Hakkında

Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento, 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına teşekkür etmesine aracılık ediyor.

10 yılda 500 şirket, 550 bin çalışanını mutlu etmek için Momento'yu tercih etti.

Daha fazla bilgi
Takipte Kalın
Son Paylaşımlar
Bizimle İletişime Geçin
Her türlü sorunuz ve sorununuzda Momento sizin için hazır!.