İŞ VE YAŞAM

Çalışan ödüllendirme sistemlerinde dikkat edilmesi gereken 5 nokta

Dijitalleşmenin hızlanmasıyla birlikte inovatif çözümlerin kitlesel olarak benimsenmesi bir yandan sosyo-ekonomik yapıyı yeniden şekillendirirken, diğer yandan iş hayatını da daha rekabetçi hale getirdi. Şirketler bu rekabet ortamına ayak uydurmak için çalışanların performansını nasıl artıracaklarını, mevcut yetenekleri korurken yeni yetenekleri nasıl bünyelerine dahil edeceklerini masaya yatırmaya başladı. Bu kapsamda öne çıkan çalışan ödüllendirme sistemleri, rekabet avantajı sağlama noktasında kuruluşlar için oldukça büyük önem taşıyor.

Başarılı bir strateji çerçevesinde hazırlanan ve yönetilen ödüllendirme sistemleri, çalışan devrinin azalmasını sağlarken, aynı zamanda yetenekleri çekme noktasında da fırsatlar sunuyor. Ancak böyle bir sistemi uygulamak yazıldığı ya da okunduğu kadar kolay değil. Pek çok farklı başlık arasından çalışanlar için en etkili ödüllendirme sistemini seçmek elbette zor olabilir. Ancak püf noktaları da yok değil. İşte çalışan ödüllendirme sistemini oluştururken dikkat edilmesi gereken 5 başlık:Esnek ödüller

İş hayatının yeni ikliminde şirketler çalışanlara kendi ödüllerini seçmek için tam esneklik sağlıyor. Modern çalışan ödüllendirme sistemleri, çalışanın zevk ve ihtiyacına hitap eden, seçimi çalışana bırakan en iyi sonuca odaklanıyor. Bu nedenle mevcut ödül kataloğunun çalışana dilediği ödülü seçmesine olanak sağladığından emin olun.

Ekiplerin takdirine açık ödüller

Elbette yöneticiler tarafından takdir edilmek ve ödüllendirmek çalışan motivasyonunu artırıcı bir unsurdur. Ancak atlanmaması gereken en önemli noktalardan biri çalışanlar yöneticileri kadar ekip arkadaşlarının da başarılarını fark etmesini ve takdir etmesini ister. Dolayısıyla çalışanların ekip arkadaşlarını tanımalarına ve onları ödüller için aday göstermelerine de olanak tanıyın.

Mobil erişime sahip ödül sistemi

Akıllı telefonlar bugün hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Dakikalar içinde indirilebilecek mobil uygulamalar aracılığıyla alışverişten spora pek çok günlük aktiviteyi evden çıkmadan tek bir tıkla yapmak mümkün. Bu nedenle şirketlerin, önerilen ödüllendirme sistemlerini değerlendirirken, dijital bir mobil uygulamayla erişilir olmasına da dikkat etmesi gerekiyor. Özel bir ödüllendirme uygulamasına sahip olmak, çalışanlar kadar şirketlere de pek çok fayda sağlıyor.

Bulut tabanlı ödüllendirme sistemi

Bulut tabanlı sistemler, günümüzde başarılı olmak isteyen her şirket için gerekli hale geldi. Bu sistemler ölçeklenebilir olduğu gibi operasyonel sorunlara da etkili bir çözüm sunuyor. Tasarımları istenilen şekilde özelleştirilebilen bulut tabanlı ödüllendirme sistemlerinde, şirketler logolarını diledikleri şekilde konumlandırabilirken, çalışanların zevk ve tercihlerini anlak da kolaylaşıyor.

Uygulaması kolay sistemler

Şirketler çalışan ödüllendirme sistemi stratejisi geliştirirken, güvenilirliği kadar uygulaması kolay bir sisteme de odaklanıyor. Sistemin karmaşık bir yapıya sahip olması ortaya çıkabilecek olası sorunlara anlık çözüm geliştirmeyi mümkün kılmadığı gibi aynı zamanda çalışan da memnuniyetini de azaltıyor. Bundan dolayı yeni bir sisteme geçmeden önce sistemin birkaç çalışanla birlikte test edilmesi ve nihai uygulamadan önce sistem hakkındaki görüşlerin kaydedilip bu sorunların geri bildirimlerle düzeltilmeye çalışması önem taşıyor.

Momento olarak kurulduğumuz ilk günden itibaren çalışan ödüllendirme sistemlerini vizyoner bir bakış açısıyla ele alıyor, dijitalleşmeyi odağımıza alarak büyük yatırımlar yapıyoruz. Şirket kadar çalışan ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak tercihe dayalı takdir ve ödüllendirme çözümleri geliştiriyoruz. Yollarımız henüz kesişmediyse sizleri de çalışanlarınız için en etkili çözümleri geliştirmek adına Momento Dünyası’na bekleriz.

Momento Hakkında

Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento, 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına teşekkür etmesine aracılık ediyor.

10 yılda 500 şirket, 550 bin çalışanını mutlu etmek için Momento'yu tercih etti.

Daha fazla bilgi
Takipte Kalın
Son Paylaşımlar
Bizimle İletişime Geçin
Her türlü sorunuz ve sorununuzda Momento sizin için hazır!.