İŞ VE YAŞAM

Başarılı bir iş hayatı için ilham veren 6 çarpıcı film

Hayatın içinden ve bize oldukça tanıdık gelen konuları etkileyici bir şekilde anlatarak duygularımızı harekete geçiren filmler; yaşamımızda aradığımız kıvılcımı yaratabilme, geleceğe umutla bakabilme ve ihtiyacımız olan motivasyonu sağlayabilme noktasında şüphesiz büyük rol oynuyor.

Çoğu zaman hayallerimize olan bağlılığımızı bize hatırlatan ve kariyerimize yön veren filmler, iş hayatında her şeyi yaşayarak öğrenmek yerine zaman zaman risk almadan da büyük tecrübeler edinmeyi mümkün kılıyor. Hatta kişisel gelişim ve motivasyon filmleri, empati duygularını harekete geçirerek kendi hayatımıza dahil edebileceğimiz düşünceler oluşturmamıza yardımcı oluyor. Özellikle de azim, başarı, tutku ve ilham gibi konular ilginizi çekiyorsa, bir seyirci olarak aradığınız heyecanı vermenin yanında iş hayatınızda size yeni bakış açıları kazandırarak başarılı olmanıza katkı sağlayacak filmleri şu şekilde listeleyebiliriz;

Makina Adam (Steve Jobs The Man in the Machine)
En iyi girişimci filmlerinden biri olan “Steve Jobs The Man in the Machine”, teknoloji devi Apple şirketinin kurucusu ve 20. yüzyılın öne çıkan isimlerinden Steve Jobs’ın yaşam öyküsüne yer veriyor. Filmde Steve Jobs üniversite öğrenimini yarıda bırakıp kendisini evlatlık edinen ailesinin yanına Kalifornia'ya geri dönerek sadece kendisinin değil, teknoloji dünyasının da talihine yön verecek önemli bir adım atıyor. Filmin başrollerinde Michael Fassbender, Kate Winslet ve Seth Rogen gibi oyuncular yer alırken yönetmen koltuğunda Oscar’lı yönetmen Danny Boyle oturuyor. Tam bir başarı öyküsü ve ilham kaynağı olan Jobs’ı ve onun çağımızın dâhilerinden biri olarak anılmasını sağlayan başarılarını anlayabilmek açısından oldukça önemli bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal Ağ (Social Network)
David Fincher tarafından yönetilen 3 Oscar ödüllü ABD filmi “Social Network”, genç girişimcilerin ilham kaynaklarından biri olan Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının başarı öyküsünü anlatıyor. Filmde popüler kültürün milenyum çağı diye adlandırdığı 2000’li yılların başlarında tüm dünyada fenomen haline gelen sosyal medya platformu Facebook’un ortaya çıkış hikayesine yer veriliyor. Sosyal medya denince günümüzde halen akla gelen ilk uygulamalardan olan Facebook’un arkasında yatan gerçekler, platformun oluşumunun öyküsü ve günümüz dünyasına sunduğu artı ve eksilerin ele alındığı bu değerli yapıtın başrollerini Jesse Eisenberg ve Andrew Garfield'ın paylaşıyor.

Kurucu (The Founder)
Kişisel gelişim filmleri içerisinde en fazla dikkat çeken yapımlardan biri olan “The Founder”, Ray Kroc isimli bir adamın ve iki kardeşin yenilikçi fast food restoranı olan McDonald’s‘ı dünyanın en büyük restoranı haline getirmesini konu alıyor. Kroc’un girdiği bir McDonald’s şubesinde hamburgerin tadına bakmasıyla başlayan bu hikâyede, tek bir şubeden restoran zincirine kadar uzanan bir başarı hikayesi anlatılıyor. Zamanla restoranın kurucusu kardeşler ve Kroc arasında çatışmalar çıksa da Kroc asla hedefinden vazgeçmiyor. Yönetmenliğini John Lee Hancock’un üstlendiği 2016 yapımı filmin başrollerini Michael Keaton, Nick Offerman ve John Carroll Lynch gibi isimler paylaşıyor.

Limit Yok (Limitless)
Yazar Alan Glynn’in çok satan romanından uyarlanan “Limitless” filmi New York’ta düzensiz bir hayat yaşayan ve pek de başarılı sayılmayacak bir yazar olan Eddie’nin yolda eski bir arkadaşıyla karşılaşmasıyla hayatının tamamen değişmesini konu alıyor. Eski arkadaşının verdiği hap sayesinde Eddie’nin beyni tam kapasite çalışıyor ve hayata farklı bir gözle bakmaya başlıyor. Paraya, çekiciliğe ve yüksek bir zekâya sahip olan Eddie bu gücün yan etkilerini fark etmeye başladıkça birçok şey değişiyor. Sihirbaz (The İllusionist) filmiyle adından çok bahsettiren Neil Burger tarafından yönetilen filmin başrollerinde Bradley Cooper, Abbie Cornish ve Robert De Niro gibi isimler yer alıyor.

Startup.com
Bir internet girişiminin geçirdiği evreleri konu alan 2001 yapımı belgesel “startup.com”, iki genç girişimci Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman tarafından kurularak Hearst Interactive Media, KKR, New York Investment Fund ve Sapient’ten toplamda 60 milyon dolar yatırım alan GovWork adlı startup’ın hikayesini anlatıyor. İnternet çağının iniş çıkışlarını anlatan belgesel aynı zamanda iş ortaklığının arkadaşlıkları nasıl tehdit edebileceğini gösteriyor. Büyüme, takım kurma, yönetim ve sermaye bulma gibi konularda pek çok şey öğreneceğiniz filmin yönetmen koltuğunda Jehane Noujaim ve Chris Hegedus oturuyor.

Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)
Hollywood sinemasının en büyük ustalarından Steven Spilerberg tarafından yönetilen “Catch Me If You Can” bir ajan ile bir suçlunun arasındaki adeta kedi-fare kovalamacasını konu ediyor. Filmde henüz yirmili yaşlarında ve sürekli kimlik değiştiren çocuk yaşta bir adam onlarca ülke gezerek, bazen pilot bazen doktor bazen savcı kılığında FBI’ı peşinden koşturuyor. Gerçek bir olaya dayanan ve tam bir girişimcilik macerası olan filmin başrollerinde Leonardo Di Caprio ve Tom Hanks gibi ünlü isimler yer alıyor. Bir dolandırıcının macera dolu hikayesinin anlatıldığı filmde yaratıcı problem çözümü, zorluklardan ders almak gibi temalar işleniyor.

Momento Hakkında

Türkiye’nin lider ödüllendirme sistemi Momento, 10 yıldır şirketlerin çalışanlarına teşekkür etmesine aracılık ediyor.

10 yılda 500 şirket, 550 bin çalışanını mutlu etmek için Momento'yu tercih etti.

Daha fazla bilgi
Takipte Kalın
Son Paylaşımlar
Bizimle İletişime Geçin
Her türlü sorunuz ve sorununuzda Momento sizin için hazır!.